18 Haziran 2011 Cumartesi

Twitter Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Twitter Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Şu sıralar dünyayı parmağında oynatan online servislerden Twitter nedir, ne işe yarar, neler yapılıyor ve tabii nasıl kullanılır? Tüm yanıtlar bu yazıda.

Popüler sosyal medya sitesi Twitter dün itibariyle Türkçe kullanıma dadestek vermeye başladı. Dil sorunu yüzünden Twitter'ı kullanmaktançekiniyorsanız bundan sonra bir bahaneniz kalmadı. Sizin için Twitterrehberimizi en son yenilikler kaynağınca yeniledik.
Twitter'dan bahsetmeden önce mikroblog kavramından ve sosyal ağlardan bahsetmemiz gerekiyor  aslında. Önce sosyal ağlar ile başlayalım.
Sosyal Ağ Ve Mikro Blog  Kavramı Nedir?
Her ne kadar sosyal ağ olarak bilmiyor olabilirsiniz  ama kullanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü Facebook, MySpace, Netlog gibi servisler bu  şapkanın altında yer alıyor. Bunların dışında ayrıca Xing, Pronected, LinkedIn gibi servisler  var ki iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.

Twitter kısa bir süre önce görsel anlamda ciddi yeniliklere kavuştu.Ayrıca site artık Türkçe
Peki ya mikroblog? Bu soruyu yanıtlamadan önce bir blogunuz olup olmadığını sormamız gerek? Var  mı? Güzel, blogunuza istediğiniz konularda yazılar yazıyorsunuz, bu da tamam.
Ama tıpkı cep  telefonunuzdan kısa mesaj gönderir gibi kısa yazılar yazıyor musunuz? Hayır mı dediniz. Tamam,  işte Twitter gibi mikrobloglar tam da bu noktada devreye giriyor.

Kısa Twitter Tarihi

2006 yılında yayına başlayan Twitter, dört yıllık süreçte dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olmayı başardı.
Twitter'ın üç yılı bile bulmayan bir geçmişe sahip olduğunu düşünürsek enuygun başlık kuşkusuz  "Kısa Twitter Tarihi" olmalı.
Mart 2006'da, San Fransisco'da prototip olarak iki haftalığına ortaya çıkan Twitter'ın resmi başlangıcı Ağustos 2006'ya denk geliyor. Bu başlangıcınşirket  haline gelmesinin Mayıs 2007'de gerçekleştiğini belirtirsek geldiği noktayla başarı  kelimelerinin ne kadar örtüştüğü ortaya çıkıyor.
2010 yılında şirket 150 milyon dolar net kazanç sağladı. Şu anda  itibariyle 200 milyon üyesi bulunuyor.
twitter Ne İşe Yarar?

Gelelim Twitter'ın ne işe yaradığına. Şu sıralar ABD'de çılgınlık derecesinde ilgi gören Twitter  için ne işe yarardan ziyade neler yapılır demek daha doğru olabilir aslında.
2008, 2009 yılları arasında  yüzde  1000'in üzerinde büyüyen Twitter'ıköşebaşındaki sosisçi hariç herkes kullanıyor bile  diyebiliriz belki de.
Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya  düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter  hesabıyla kendisi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor.

Twitter özellikle ABD'de yoğun olarak kullanılıyor.
İşin mantığı oldukça basit aslında. O an başınıza gelen bir olay, duyurmak istediğiniz bir  haber, düzenlenen bir kampanya, firmanız hakkındaki bir gelişme, seçim kampanyanızdaysanız katıldığınız miting ya da çıkacağınız televizyon kanalını duyurmak gibi aklınıza gelebilecek  hemen her şeyi Twitter üzerinden takipçilerinize duyurabilirsiniz.
Tek bir şartla, mesaj başına  140 karakter sınırınız var. 160 karakterlik kısa mesaj sınırlamasına alışkın bir toplum olan bizler için 140 karaktere uygun mesajlar yazmak zor olmasa gerek.
Twitter Hesabı Açalım

İlk olarak internet tarayıcınızı açın ve twitter.com adresine gidin. Ekranın sağ üstünde "New to Twitter?(Twitter'da yeni misin?)" başlığını göreceksiniz. Bu başlığın altındaki üye ol (sign up) butonuna basak üyelik formunu açabilirsiniz. Ama durun, hemen tıklamayın.
Bu butonun altında bir video bulunuyor. Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Bu ön keşfi de tamamladıysanız artık üyelik aşamalarına geçebiliriz.


Twitter'da hesap açmak son derece kolay.
Şimdi üye ol yazan butonuna basabilirsiniz. Ekranda 5 satırlık kısa bir form göreceksiniz. Buraya sırayla adınız, Twitter'da kullanmak istediğiniz kullanıcı adınız (genelde hemen herkes gerçek adını tercih ediyor), şifreniz ve sizi biri takip listesine eklediğinde bilgilenebilmeniz için e-posta adresinizi yazıyorsunuz. Kullanım şartlarını onayladıktan sonra "Create my account (hesabımı oluştur)" butonuna tıkladığınızda işlem tamam demektir.

Twitter Kullananları Bulmak

Eğer düzenli takip ettiğiniz bloglar varsa blog sahipleri beni Twitter'dan takip edin, adresim şu diyebilir. Aynı şekilde takip ettiğiniz haber sitelerini de eklemeniz mümkün. Yurt içi ve yurt dışındaki haber sitelerinin çoğukullanıyor. Yeri gelmişken belirtelim, ShiftDelete.net'in resmi Twitter sayfası: http://twitter.com/shiftdeletenet

Gmail, Hotmail gibi servislerin adres defterlerindeki arkadaşlarınızı Twitter'a kolayca davet edebilirsiniz.
Twitter kullanıcılarını bulmanın tek yolu sağda solda logosunu, bilgisini görmek yoluyla değil elbet. Sitenin üst tarafında bulunan arama çubuğuna eklemek istediğiniz kişinin ismini yazıp daha sonrada find people (kimi takip etmeli) linkini seçerseniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Burada Find on Twitter sekmesi isim aratmanızı sağlarken, Find Friends (arkadaşlarını bul) sekmesi, Gmail, Hotmail, Yahoo gibi servislerdeki adres listenize davet gönderebilmenizi sağlıyor.
Browse Interests (ilgi alanlarına gözat) sekmesi ile ilgi alanlarınıza göre yeni isimler keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Invite by email (arkadaşlarını davet et) seçeneğiyle arkadaşlarınızın e-posta  adresini yazarak davet gönderebilirsiniz. Suggestions For You (önerileri göster) sekmesinden Twitter'ın size önerdiği isimleri, listeleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı arama yapmak isterseniz search.twitter.com adresi sizleri bekliyor.
Twitter'a Mesaj Göndermek

Yazı yazmayı biliyorsanız Twitter'ı kullanamamanız için bir sebep yok. Tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki tweet butonuna tıklamak, hepsi bu.

Dilerseniz cep telefonunuzdan da m.twitter.com'u ziyaret edipgüncelleme yapabiliyorsunuz. Böylece örneğin trafikte ilerlerken karşılaştığınız bir kazayı bildirip diğer Twitter kullanıcılarının bölgeden geçerken dikkatli olmasını sağlayarak sosyal  hizmet kategorisinde bir iş bile yapabilirsiniz.
Mesaj yazıp takipçilerinizle paylaşmak işte bu kadar basit.
Twitter'a mesaj göndermenin farklı etkileri de oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Hudson nehrine iniş yapan pilot olayı ve uçak kazasının televizyonlar dahil tüm haber kanallarından önce ilk Twitter'da yankılandığını, kullanıcıların iniş sonrasında; "uçağımız nehre indi, herkes iyi" açıklamaları ile olayı görenlerin; "az önce binanın önünden bir uçak geçti" mesajlarını anımsayanlar, Twitter'ın önemli olayları dünyaya ne kadar hızlı duyurduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Twitter'ı Facebook Hesabınıza Ekleyin

Twitter, kullanıcılarına kendi hesaplarını bloglarına ya da sitelerine ekleme olanağı da sunuyor. Açacağınız ufak bir bölümle yazdığınız mesajları ve gelen yanıtları otomatik olarak yayınlamanız mümkün. Eğerblog hizmetini Blogger üzerinden alıyorsanız hazır şablonu kullanabilir veya sadece kodları alıp yerleştirerek mevcut tasarımınızı bozmadan yayını gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter'daki paylaşımlarınızı otomatik olarak blogunuzda yayınlayabilirsiniz.
Kodları almak için öncelikle Twitter sayfanızın en altındaki Resources (kaynaklar) linkine tıklayın. Burada birazdan bazılarına değineceğimiz yardımcı uygulamalarla kodları alabileceğiniz widgets (bileşenler)seçeneklerini göreceksiniz. Blogumuza ekleyeceğimiz için biz widgets (bileşenler) kısmını tercih edelim. Açılan sayfada my website (sitem) veFacebook seçeneklerini göreceksiniz.
Facebook seçeneğini seçerek Facebook uygulamasını yükleyebilirsiniz. Artık Twitter'a yazdığınız iletiler Facebook profilinizde de yayınlanacak.
Tweet'lerinizi Kendi Sitenize Ekleyin
Eğer Tweet'lerinizi Facebook hesabınızda değil de başka bir sitede paylaşmak istiyorsanız, Widgets bölümünden My Website seçeneğini seçin. Açılan sayfadana profile widget (profil bileşenleri) seçin ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz girin. Bilgileri eksiksiz girdikten sonra alttakifinish & grap code (bitir ve kodu al) butonuna tıklayarak ilgili kodları temin edebilirsiniz.

Wordpress tabanlı blogunuza Twitter'ı eklemek adeta çocuk oyuncağı.
Tüm işlem bu kadar. Dilerseniz kodların içerisinde yer alan "Twitter Updates" bölümüyle birkaç satır alttaki "follow me on Twitter (beni Twitter'da takip eti)" yazılarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.
Yalnız bu değişikliğin HTML kodları üzerinde olduğunu, Flash tabanlı bir Widget tercih ettiyseniz değiştiremeyeceğinizi de belirtelim. Ben eklenti severim, kodlarla uğraşmak istemiyorum diyen Wordpress sahipleri, aralarında Türkçe'si de bulunan eklentiler kullanabilir.

Görünümü değiştirmek için farklı tema alternatifleriniz var.
Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların arka planıkişiselleştirebilmesine olanak tanıyor. Bunun için üst taraftan settings (ayarlar) bölümüne gelmeniz ve karşınıza çıkan ekrandan design (temalar) kısmını seçmeniz gerekiyor. Hazır temalardan birini seçebilir veya büyüklüğü 800k'yı geçmeyecek GIF, JPG ya da PNG formatındaki resmi yükleyip sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Sizi takip edenler, hesabınıza girdiklerinde bu özel temayla karşılaşacaktır.

Yardımcı Uygulamalar


twshot, sevdiğiniz linkleri tek tıkla Twitter'da paylaşmanızı sağlıyor.
Twitter için hazırlanan destekleyici çok sayıda uygulama bulunuyor. Adeta bir ekosistem haline gelen Twitter'la ilgili bu uygulamaları tek tek tanıtmaya kalksak bu yazıyı asla bitiremeyiz. Çünkü neredeyse hemen hergün yeni bir uygulamayla karşılaşmak mümkün. Bunların içerisindetwshot'a ayrı bir yer ayırmamız gerekiyor. Türkiye merkezli Angelabstarafından hazırlanan twshot, o an gezdiğiniz sayfanın linkiyle uzun uzadıya uğraşmadan tek tıkla Twitter takipçilerinizle paylaşmanızı sağlıyor.

twhirl ve TweetDeck en çok kullanılan yardımcı programlardan ikisi.
Bahsedeceğimiz, dünya genelinde yoğun kullanılan iki uygulama ise Twhirlile TweetDeck. Her iki uygulama da takip ettiğiniz hesapları Twitter sayfasına girmeden izleyebilmenizi sağlıyor. Twhirl, FriendFeed veSeesmic hesaplarını da kontrol etmenizi sağlarken, TweetDeck ise renk değişimi, hesapları gruplandırabilme, arama vb. özellikleriyle dikkat çekiyor.


Hangi Ülkeler Daha Aktif?


En çok ülkeler sıralamasında ABD'yi Japonya takip ediyor.
Twitter kullananları ülkelere göre listelediğimizde ABD'nin yüzde 40'lık payı dikkat çekiyor. ABD dışındaki ülkelerde ise Japonya yüzde 39'la başı çekiyor. Bunda Twitter'ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Japonya'yı sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan takip ediyor.
Başarılı Twitter Örnekleri

Abdullah Gül'ün Obama'dan daha çok takipçisi bulunuyor.
Twitter'dan en fazla faydalanan isimlerden birinin birkaç gün önce ülkemizde olduğunu söyleseydik ne derdiniz? Aklınızda soru işareti mi var? Hemen giderelim. Twitter'ı seçim kampanyası sırasında oldukça aktif kullanan isim Barack Obama idi. Obama'nın, bu satırların yazıldığı an itibariyle 739.470 takipçisi olduğunu belirtirsek (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 5.831.103'e ulaştı) ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz sanırız.

Shaq, aklına estiği an takipçilerine maç bileti hediye ediyor.
Obama dışında başka canlı örnekler de var elbette. Hemen her basketbolseverin yakından tanıdığı isimlerden Boston Celtics oyuncusuShaq, yani Shaquille O'neal da oldukça aktif bir Twitter kullanıcısı. Aklına estiği bir an Twitter'dan "şu an buradayım, yanıma ilk gelene maç bileti hediye edeceğim" diye kampanya yapan Shaq'ı 596.302 kişi (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 3.323.082) takip ediyor.
Türkiye'de Kimler Tweet'liyor?

Twitter'ın yaygınlaşmasıyla birlikte Tweet'lemek kavramı da teknolojijargonundaki yerini aldı. Halen aktif Twitter kullanan yabancı ünlüler arasında Barack Obama ile Shaq'tan bahsetmiştik yukarıda. Liste elbette daha uzun ama biz yerele indirgeyelim isterseniz.
Obama'nın başkanlık kampanyası sırasında aktif şekilde kullandığını söylemiştik. Bizde de benzer bir etki yaratmak isteyen CumhurbaşkanıAbdullah GülGürsel Tekin ve Kemal Kılıçdaroğlu Twitter kullanıcıları arasındaki yerini aldı. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter'ı etkin olarak kullanıyor.
Aktif kullanım açısından bakarsak bazı haber siteleriyle havayolu şirketlerinin önde olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde haber olarak verdiğimiz Pegasus ve Türk Hava Yolları'nın Twitter üzerindeki rekabeti yoğun bir şekilde devam ediyor. Yakında sadece havayolu değil, başka firmaların da bu kervana katılmasını beklediğimizi, hattaGalatasaray'ın Twitter kullanan ilk spor kulübü olduğunu söyleyelim.


Twitter Türkiye'de Yoğun Kullanılıyor!Bakalım, yurt dışında ortalığı kasıp kavuran Twitter ülkemizde ne zaman patlama yapacak.
Her geçen gün Twittter'ı kullanmaya başlayan Türklerin sayısında hayli büyük bir artış olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zaten bu durumu Trends altında da görebiliyoruz. Örneğin İstanbul'da artçı bir sarsıntı olduğunda trendslerde "deprem oldu" yazısını görürseniz şaşırmayın. Hatırlanacağı gibi Kılıçdaroğlu'nun "Recep Bey" şeklindeki nitelemesi de Trendslerde uzun süre yer almıştı.
Kullanımı kolay arayüzü ve istenilen kaynakları kolay takip edebilme olanağı sağlaması Twitter'ın ülkemizde hızlı yayılmasındaki önemli etkenlerden biri. Ünlülerin Twitter'ı etkin olarak kullanması ve mobilcihazların Twitter'a hızlı bir şekilde uyum sağlaması diğer önemli gerekçeler olarak gösterilebilir.
Bunun yanında bir diğer koşul ise birçok ünlü ismin burada yeralması. Facebook'un Türkiye'de "Helin Avşar da Facebook üyesiymiş" haberlerinden sonra adeta patlama yaptığını düşünürsek; Twitter'ın hızla ilgi görmesine de pek şaşırmamak gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...